Ziołowy zakątek

obrazek 23 czerwca, Piątek 2017

Peradeniya Royal Botanical Gardens of Sri Lanka- z wizytą w rajskim ogrodzie

     Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, do 1972 znane pod nazwą Cejlon. Z uwagi na wyjątkową bioróżnorodność i klimat, Sri Lanka zwana jest również Rajską Wyspą. Dzięki sprzyjającym warunkom naturalnym miejsce to zachwyca mnogością roślin i zwierząt.

     Pod koniec maja mieliśmy okazję odwiedzić tę urokliwą wyspę i zapoznać się z jej florą, jak również spędzić kilka godzin w jednym z najstarszych lankijskich ogrodów botanicznych. –W związku z intensywnym rozwojem Podlaskiego Ogrodu Botanicznego i planowaną na najbliższy czas budową oranżerii to doświadczenie jest dla nas bardzo ważne. –mówi Mirosław Angielczyk, właściciel Ziołowego Zakątka i Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. –Lepsza znajomość egzotycznej roślinności pozwoli nam efektywniej zagospodarować tę część naszego ogrodu, w której planujemy umieścić rośliny tropikalne. 

obrazek

   

  Zwany „najlepszym ogrodem w całej Azji”, Królewski Ogród Botaniczny Peradeniya, utworzony został w XIV wieku przez królów syngaleskich i rozwinięty w XIX stuleciu przez Anglików. Rozciąga się na obszarze o powierzchni ponad 60ha, zaledwie ok. 7km od centrum miasta Kandy, znajdującego się w prowincji Centralnej Sri Lanki.  Został stworzony w formie ogrodu angielskiego w niedalekiej odległości od najdłuższej rzeki na wyspie- Mahaweli Ganga.

     Ogród podzielony jest tematycznie na kolekcje, w których łącznie znajduje się około 4000 gatunków roślin. Znajdziemy w nim między innymi kolekcję bambusów, palm, fikusów, agaw, kolekcję roślin leczniczych i przyprawowych, a także traw. W Peradeniya występują również indyjskie wierzby, powyginane od wiatru areokarie, ogromne drzewa lasów deszczowych z rodziny akacji, wiele endemitów oraz kurara- trujące drzewo, z którego w dawnych czasach wyrabiano strzały do łuków.

     Ciekawostką jest krzew krasnodrzewu pospolitego, popularnie zwany koką- roślina o działaniu odurzającym, z której wyrabiana jest kokaina. Na uwagę zasługuje również posadzony w 1861 roku wielki figowiec, który jeszcze do niedawna zajmował prawie 2500m2, niestety w połowie roku 2011 podczas nawałnicy, jaka przeszła nad tą częścią Sri Lanki, jego główny pień uległ zniszczeniu i obecnie pozostała przy życiu tylko część tego okazałego drzewa.

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wyprawy.